Ez a baj a rendszertelen étkezéssel: tanulmányban vizsgálták a hatásait
Óramű pontossággal beállított étkezések vagy rendszertelen, hol eszem, hol nem-diéta – kutatók vizsgálták, milyen hatást gyakorolnak az egészségre, illetve a fogyás ütemére. Bár az nem kérdéses, hogy a rendszertelen étkezés minden szempontból kedvezőtlenebb…
Fogyás és evés
Az evés, az étkezés pedig nem más, mint ennek a gépezetnek a legfőbb üzemanyaga, amiből sem a minőség, sem a mennyiség, sem pedig a rendszeresség nem mindegy. Egy idei tanulmány kifejezetten azt vizsgálta, hogy a szabályos és szabálytalan – rendszeres és rendszertelen étkezési szokások, milyen hatást gyakorolnak a szervezet működésére. Döntően az alábbi területeket befolyásolják:
- anyagcsere
- vércukorszint
- étvágy
- vérnyomás
- cukorbetegség kialakulásának kockázata
- fogyás-hízás.
A fogyásra vonatkozóan a kutatók arra jutottak, hogy a rendszertelen étkezés a fogyás szempontjából még annál is rosszabb választás, mintha valaki egész álló nap, folyamatosan enne, de azt legalább, rendszerben.
Ahogy feljebb írtuk is, a szervezet megköveteli a szabályok betartását, a pontos menetrendet, ugyanis ennek mentén alakítja az anyagcserét is. Ha a táplálkozásod rendszertelen, értelemszerűen az emésztésed is borul, ami nemcsak az alakod szempontjából, de egészségügyileg is komoly károkat okozhat. A hízás egyik fő oka ugyanis minden esetben a hibásan működő anyagcsere.
A kutatásból egyértelműen kiderült, hogy van kapcsolat az étkezések időzítése, a súlygyarapodás és a metabolizmus problémái közt. A táplálékbevitel rendszertelensége a belső szerveket, és működéseket is látványosan megzavarhatja, például:
- a zsíranyagcserét,
- a cukoranyagcserét,
- a májműködést,
- a bélrendszer működését,
- a hasnyálmirigyet.
Mi történik akkor, ha rendszert viszel az étkezésedbe – és hogyan tedd a fogyás érdekében?