Mióta minden reggel ezt teszi, karcsúbb és fittebb lett
Viszonylag kevés olyan ember van, aki szeret és tud is korán kelni, illetve igazán aktív ebben a napszakban. Pedig lehetnének a reggelek sokkal jobbak is, meghatározva ezzel az egész napi energiát és jókedvet. Nem, nem valamilyen piruláról van szó! Hanem olyan egyszerű, könnyű, ingyenes vagy filléres megoldásokról, amelyek megvalósítása biztos, hogy Neked sem okoz majd gondot.
Hormontípustól, anyagcserétől, öröklött tényezőktől is függ az, hogy miként érzed magad a reggeli órákban, könnyedén vagy épp nehezen indul-e be a napod. Ugyan mindezeket nem tudod kitörölni magadból, hiszen a szervezeted, genetikád részei, de az életmódoddal látványosan jobbá tudod tenni a mindennapjaidat
Ezt tedd a reggeli kávé előtt
Több kutatás is foglalkozott már azzal, hogy a kávé kiváló élettani hatásokkal rendelkezik, ám rögtön az ébredés után van valami, ami nála sokkal jobban energetizál! Ehelyett, az ébredést követően, iktass be inkább 3-5 deci ásványvizet! Ehhez fel sem kell kelned, egy bontatlan fél literes üveget készíts az ágyad mellé, így reggel garantált lesz a friss folyadék. Valószínűleg néhány percen belül energikusabbnak érzed majd magad, és frissebben kelsz fel. Ennek egyszerű oka van: a test az alvás során 6-7 órán át szomjazik, mivel nincs folyadékbevitel. A sejtjeid dehidratálódnak, a szerveid az optimális működéshez vízért kiáltanak. Ha megiszod a fél liter vizet ébredés után, a szervezetednek gyakorlatilag adsz egy jó nagy löketet, elindulnak az anyagcsere folyamatok, arról nem is beszélve, hogy a bőröd is kisimul, felfrissül majd.
Jobb alvás a könnyedebb reggelekért
Sokan vannak, akik valójában nem is a reggeli órákat viselik nehezen, pusztán csak folyton kialvatlanok. Hogyan lehet az, (félretéve az egyedi tényezőket), hogy vannak, akik 6 óra alvás után is frissek, míg mások 10 órányi pihenést követően is kókadoznak? Az éjszakákban keresendő a kulcs: az alvás mennyisége mellett a minősége is fontos tényező. Aki például este tévére alszik el vagy tableten, telefonon, laptopon böngészik az alvás előtti időszakban, rosszabbul fog aludni. A szervezet ugyanis a sötét hatására kezd el több melatonint, vagyis alvást segítő hormont termelni. A kütyükből áradó fények hatására ezt nem tudja időben megtenni, így az alvás kevésbé lesz kielégítő, mintha az utolsó 30-40 percet már sötétben vagy nagyjából sötétben töltötted volna.
Reggeli vagy nem reggeli?
Egyedi szokások kérdése, hogy ki reggelizik, ki nem, az viszont fontos, hogy a rendszeresen, hosszú távon nem reggelizők körében gyakrabban alakul ki cukorbetegség. Ahogy a vízfogyasztás esetében is, itt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a test hosszú órákon át éhezik, lelassulnak a folyamatai. Ha az ébredést követő 1-1,5 órában reggelizel, újraindíthatod az anyagcserédet, ami nem mellékes a karcsú alak megőrzése szempontjából sem. Persze nem mindegy, mit eszel: a péksüteményeket, fehér kenyeret, cukrozott reggeliző pelyheket inkább kerüld. Ételeidet a saját, személyes szükségleteidnek megfelelően állítsd össze, mind a tápanyagok arányai, mind összetétel szempontjából. Ha szeretnél többet tudni, olvass tovább!
A mozgás szerepe
Sokan azért kimondottan rossz alvók, mert bár szellemileg teljesen elfáradnak, fizikai testüket nem merítik ki megfelelőképpen. A mozgásszegény életmód, a rossz táplálkozás sajnos egyenes ági következményként vonja magával az alvásproblémákat. Mindenképp érdemes tehát a mozgást beiktatni az életedbe, ha másképp, például órák vagy személyi edző látogatásával nem megy, napi részletekben:
- reggeli 10-15 perces frissítő torna;
- gyaloglás tömegközlekedés vagy autó használata helyett egy szakaszon, napi 40-50 percben legalább;
- ha megoldható, biciklivel közlekedés;
- hétvégén kirándulás, kocogás,
- torna otthon, amikor csak lehet.