Miről üzen a pattanások helye? Rejtett betegségektől az életmódig

Olvasási idő: 7 perc

A pattanások nem kizárólag kamaszkori problémát jelentenek, sok esetben felnőttkorban is jelentkeznek. Akadnak, akik rendszeresen küzdenek velük, míg másoknál egyszer-egyszer, általában az arcuknak azonos területén jelennek meg a kellemetlen, piros pöttyök. Ugyanúgy üzennek ezek a bőrhibák az életmódról, ahogy a rejtett betegségekről. A pattanások helye pedig elárulja, pontosan hol is van a gond. Kíváncsi vagy, a te pöttyeid miről árulkodnak, szükséges-e orvoshoz fordulnod vagy elegendő pár apróbb változtatás is? Megválaszoljuk a kérdéseidet.

A pattanások kialakulásának okai felnőttkorban

Amikor az ember már javában túl van a kamaszkoron, azt gondolná, a pattanásokat örökre elfelejtheti. Ez azonban nincs így, a legtöbb ember arcán a későbbi életszakaszokban is jelentkezhetnek a piros pöttyök. Ezeknek az alábbi három tényező állhat a hátterében:

  1. hormonális problémák
  2. szervi zavarok
  3. táplálkozás

Az, hogy az arcon pontosan hol jelennek meg a pattanások, elárulja, milyen problémával állsz szemben.

Hol jelennek meg az arcodon pattanások? Ez áll a háttérben

1. Pattanások a homlokon

A homlok közepén megjelenő pattanások idegrendszeri gondokról árulkodnak: a stressz, a szorongás, az alvászavarok is idetartoznak. Étkezés szempontjából a túlzott mértékű cukorbevitel, a túl sok fehér lisztes pékáru vagy tészta, illetve a keményítőben gazdag ételek gyakori fogyasztása okozhat pattanásokat e tájékon. Hogy javuljon a helyzet, mindenképp érdemes megnövelni a napi folyadékbeviteledet, minimum 3 literre. Az idegrendszeri panaszokra és az alvászavarokra jótékony hatást gyakorolnak nyugtató hatású gyógyteák, például citromfű-tea vagy orbáncfű. A stressz oldását jótékonyan segíti a napi szintű, intenzív testmozgás is: legalább 30 percet mozogj minden nap erőteljesen, a teljes testedet átmozgatva! Futás, tempós gyaloglás, lépcsőzés – ha nincs időd eljárni, ezek a legjobbak.

Ha a szemöldökök közt jelennek meg a pattanások, azt gyakran a stimulánsok, dohányzás, alkohol vagy a túl sok koffein okozzák. Ha dohányos vagy, javasolt kakukkfű-teát fogyasztani, ez ugyanis tisztíja a tüdőt.

A halántékon, homlok oldalsó részén megjelenő pattanások a rossz nyirokkeringésre, illetve a pajzsmirigy betegségeire utalhatnak, de tartósítószeres ételek túlzott fogyasztása is állhat a háttérben. Ha szeretnéd elmulasztani a halánték-környéki pattanásokat, érdemes kerülnöd a kész-félkész ételeket, a gyorséttermi kosztot, és masszázzsal, szaunával, méregtelenítő teákkal fokozni a nyirokkeringést.

2. Pattanások az orcákon

Az orcákon megjelenő pattanások a tüdő, illetve a máj túlterheltségéről, allergiás betegségekről, vagyis a szervezetedben felhalmozódott túl sok méreganyagról árulkodhatnak. Ha eleged van a pattanásokból, érdemes mérsékelni a napi kalóriabevitelt, kerülni az alkoholfogyasztást, esetleg kipróbálni néhány méregtelenítő gyógyteát. Az sem mindegy, mit eszel: a kiválasztó rendszered akkor tud ugyanis megfelelően működni, ha a neki megfelelő „üzemanyaggal” látod el.

Az egyes anyagcsere típusokról és a számukra megfelelő ételekről, optimális tápanyag-arányokról itt olvashatsz bővebben. Fontos a testre szabottan beállított napi kalóriabevitel tartása is, ezt is meghatározzák bizonyos egyedi tényezők. A tüdődet testmozgással erősítheted, például úszással vagy futással.

3. Pattanások az orron

Az orr közepén éktelenkedő pattanások szívproblémákról és emésztési panaszokról is mesélhetnek. Ha tapasztalsz időnként nehézlégzést, fokozott szívdobogást, érdemes orvoshoz fordulnod! A székrekedésen és puffadáson sokat javíthatsz, ha a zsíros és túl fűszeres ételek bevitelét csökkented, a rostban és B-vitaminban gazdag táplálékokét viszont megnöveled. A puffadás mögött állhat ételérzékenység is, ennek érdemes utánajárnod! Bővebben a témáról ebből a cikkünkből tájékozódhatsz.

Az orr gyökerénél megjelenő pattanások légúti, illetve pajzsmirigy-panaszokra is utalhatnak. Utóbbit érdemes kivizsgáltatnod, főként, ha más tüneteket is tapasztalsz! A pajzsmirigy gyakori betegségeiről, és jellemző tünetekről itt tudhatsz meg többet.

4. Pattanások az állon és a száj környékén

Az állon megjelenő pattanások nőgyógyászati betegségekről, például gyulladásos fertőzésekről vagy hormonpanaszokról is üzenhetnek. Ha más tüneteket is tapasztalsz, például menstruációs zavarokat, súlyingadozást, alhasi fájdalmakat vagy szokatlan hüvelyváladékot, érdemes felkeresni a nőgyógyászodat.

A szájszeglet környéki pattanások az emésztőrendszer betegségeire, illetve arra ható hormonbetegségekre utalhatnak. Ha ingadozó a súlyod, látványosan hasra hízol, esetleg a hajaddal, körmöddel is vannak problémák, látogass el egy endokrinológushoz!

Sokat segíthet a hormontípusodnak megfelelő étkezés is, azoknak az ételeknek az elhagyása, amelyek a típusod szempontjából nem javasoltak. Az egyes típusokról itt találsz hasznos információkat.

Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!