A pajzsmirigy alulműködés tünetei, stádiumai és kapcsolódó betegésgei
A cikksorozat első részéből megtudhattad, pontosan mi az a pajzsmirigy, milyen feladatokat lát el, illetve mi az a pajzsmirigy alul- és túlműködés. Ha lemaradtál volna róla, itt elolvashatod! Ezúttal a gyakoribb pajzsmirigy alulműködés tüneteit és stádiumait mutatjuk be.
A pajzsmirigy alulműködés stádiumai
- Kezdődő (szubklinikus) pajzsmirigy-alulműködés – csökkenő működés
Ebben az esetben a pajzsmirigy hormonjainak szintjei még nagyjából megfelelő mértékben termelődnek, és vannak jelen a szervezetben. Azonban ahhoz, hogy ez így legyen, az agyalapi mirigynek fokozott mértékben kell TSH-hormont termelnie a pajzsmirigy serkentése céljából.
Mi utalhat arra, hogy ilyen állapotok uralkodnak a szervezetedben? 2-3 kilogrammos súlyfelesleg, illetve fokozott fáradékonyság lehetnek elsődlegesen az árulkodó jelek. Ha ezek jellemzőek Rád, érdemes kitöltened ingyenes Vitalitási kérdőívünket, amely részletes választ ad arra, sejtjeid energiaszintje jelenleg milyen.
- Tényleges pajzsmirigy alulműködés – csökkent működés
Tényleges pajzsmirigy alulműködésről akkor beszélhetünk, ha már a magas TSH-hormon termelés sem elegendő a pajzsmirigy hormonok elegendő termelődéséhez.
Ebben az esetben már különféle egyéb, súlyosabb tünetek is üzennek a pajzsmirigy alulműködésről:
- csökkent étvágy, mégis gyarapodó túlsúly: pár év alatt akár 20, 30, 40 kilogramm többlet is;
- bőrszárazság, köröm töredezése, hajhullás;
- alacsonyabb pulzusszám;
- fokozott fáradékonyság, aluszékonyság;
- romló memória, csökkent koncentráció;
- nehézlégzés, főleg terhelés esetén.
Emelkedett koleszterinszint és pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy alulműködés kezdődő szakaszában az enyhe tünetek miatt, sokszor nem magát a pajzsmirigy-problémákat kezelik. Az első fázis tünetei közt szerepel az emelkedett koleszterinszint is. Sokszor, ahelyett, hogy a pajzsmirigy állapotát vizsgálnák meg, magas koleszterinszintre kezelik a betegeket, tévesen. Az okozatot próbálják megszüntetni, miközben az okot nem keresik.
Pajzsmirigy alulműködés és az autoimmun folyamatok
A pajzsmirigy alulműködést sok esetben diagnosztizálják ismeretlen eredetűnek – például akkor, ha nincs egyértelmű jódhiányos állapot vagy pajzsmirigy gyulladás, ami kiválthatja. A nem ismert eredetű csökkent működést általában autoimmun folyamat idézi elő, vagyis a szervezet valamire szélsőséges immunválasszal reagál.
Hogyan okoz elhízást a pajzsmirigy alulműködés?
Egyik klasszikus tünete a csökkent pajzsmirigy működésnek az elhízás, ahogy fentebb is írtuk. Ez amiatt fordulhat elő, hogy a pajzsmirigy aktívan részt vesz az anyagcsere-folyamatokban, alulműködés esetén viszont ezeket a feladatokat nem tudja megfelelően ellátni. Az anyagcserében előbb zavarok lépnek fel, székrekedés, puffadás, majd egyre csak elkezdenek szaporodni a zsírrétegek. Túlsúly esetén tehát nem érdemes kizárólag a zavaró pluszkilók eltüntetésére fókuszálni, hanem érdemes utánanézni a lehetséges kiváltó, egészségügyi okoknak is. Ilyenek például a hormonális problémák is, ezekről ide kattintva bővebben is olvashatsz.
Allergiás betegségek és pajzsmirigy alulműködés kapcsolata
Mivel mind a pajzsmirigy alulműködés, mind pedig a különböző allergiás megbetegedések – ételallergia, fehérjeérzékenység, pollenallergia – autoimmun folyamatok, így természetesen van kapcsolat a kettő között. Sajnos ezekben az esetekben is jellemző a félrekezelés, hiszen gyakran az egyes testrészekben kutatják az orvosok a hibát, miközben az, az immunrendszer komplex működésében keresendő.