Nassolás hízás nélkül, egészségesen – hogyan lehetséges?

A nassolás általában negatív kifejezésként jelenik meg minden diétával, fogyókúrával, életmódváltással foglalkozó oldalon és témakörben. A bűn és a bűnözés fogalmait társítják hozzá, miközben a különböző diétás közösségi csoportokban napi rendszerességgel landolnak tízesével, sőt, százasával a diétás, „nem bűnös” süteményeket és sós nassolni valókat bemutató receptek. A kérdés persze mindig ott van a levegőben: jó ez?

Alapvetően fontos megjegyezni azt, hogy a nassolás, rágcsálás szinte mindig egy fölösleges étkezést jelöl, ami teljesen hiába ösztönzi munkára a szervezetet, és terheli a hasnyálmirigyet. Arról nem is beszélve, hogy ezek a felesleges étkezések mindig többlet-kalóriabevitelt jelentenek. Lehet, hogy kevesebbet, mint egy hagyományos sütemény, de a semminél az akkor is jóval több.

A nassolás alapja: a függőség

Minimum öt-tízszeresére nőtt nagyjából 100 év alatt az egy főre jutó, éves cukorfogyasztás. 150 évhez viszonyítva pedig, nagyjából negyvenszeresére! Ez nem csak a kilós cukrot jelenti, amivel az ember süt-főz, hanem azt is, hogy számtalan termékbe teszik bele a cukrot adalékanyagként, íz javítóként. Mivel a szervezet minden bevitel során inzulinválaszt ad, a vércukorszint hirtelen megemelkedik, majd leesik, a cukor újra és újra „megkívántatja magát”, hiszen a szervezet követeli az igények újbóli kielégítését. Amikor valaki édesítővel pótolja a cukrot, az agyban ugyanazok a dolgok történnek – az édes íz hatására, – mintha cukrot enne az ember. Azzal a különbséggel, hogy a szervezet nem kapja meg a hozzá elvárt cukor adagot, így ismét csak fokozott éhségérzet jön létre. Ebből tehát kiderül, hogy az édességfogyasztás, cukorral vagy anélkül, csak a folyamatos nassolás vágyat, a fölösleges étkezések sokasodását generálják, és a pluszkilókat gyarapítják.

Diéta idején nassolás?

Először is, fontos elkülöníteni a diéta és a fogyókúra fogalmát – előbbi a komplex étrendet jelöli, utóbbi egy kúraszerű állapotot, amely nem állandósult, csak kampányszerű. Míg előbbi, ha jól megválasztott, hosszú távon, akár életre szólóan is tartható és hatékony, utóbbi egészségtelen, és valamilyen megvonáson alapul, kiéheztetve a szervezetet. A fogyókúra egyértelműen kerülendő, a diéta sikerességének kulcsa pedig a megfelelő szabályok betartásában rejlik. A szabályokat pedig nem más határozza meg, mint a tested! Mi jó neki, mitől hízik, mitől fogy? Milyen tápanyagarányok ideálisak számára? Ezen múlik az is, belefér-e a nassolás, illetve, illetve milyen nassolni valók nem tesznek rosszat. És ez olyasmi, amit a többéves, vagy akár, több évtizedes, nem megfelelő táplálkozás miatt, már ösztönösen nem igazán állapít meg magától az ember.

Lehet „jól nassolni”?

Igen, lehet. A titok az, hogy ne nassolásként illeszd be a napi étkezésedbe! Tízóraira vagy uzsonnára iktasd be azokat az ételeket, amelyeket szívesen nassolnál, már, amennyiben igényled. Így nem kerül be a napodba felesleges étkezés. Persze van, akinek 2-3 étkezés is elég ilyen kis “pluszok” nélkül, ez egyedi anyagcseretípuson múlik. Ők talán könnyebben válnak meg a nassolástól is. Ha viszont szükséged van rá, akkor fogadd meg javaslatainkat: