Ezeket a szénhidrátokat fogyaszd a kiegyensúlyozott diétád érdekében

Olvasási idő: 5 perc

A szénhidrátokat felszívódásuk szerint két csoportba soroljuk: gyors felszívódású és lassú felszívódású szénhidrátok. Hogyan hatnak ezek a szervezetedre, és melyik élelmiszer számít gyors vagy lassú felszívódású szénhidrát forrásnak?

Gyors felszívódású szénhidrátok

A gyors felszívódású szénhidrátok fogyasztása nem ajánlott: hirtelen megnövelik a vércukorszintet, amelyre a hasnyálmirigy nagy mennyiségű inzulin kibocsátásával válaszol. A hirtelen inzulinszint-növekedés következményével a magas vércukorszint hirtelen leesik, ami a farkaséhséget eredményezi. A legtöbb esetben ezt az éhséget újabb nassolással próbálják csillapítani, ami miatt a vércukor ismét megemelkedik, így kialakítva egy ördögi kört, amely folyamatos zsírnövekedéshez vezet.

Gyors felszívódású szénhidrát források:

  • cukros ételek, üdítők
  • fehér rizs
  • szárított gyümölcsök
  • kekszek
  • fehér liszt, péksütik, zsemle, kifli
  • lekvár
  • befőtt
  • gyümölcsök – bár nem igazán támogatjuk a fogyasztását, a sok gyümölcs senkinek sem ajánlott, de ha néha mégis kis kivételt tennénk, akkor a bogyós gyümölcsök jöhetnek szóba.Azonban egészségesek is lehetnek szervezeted számára, persze csak mértékkel, naponta maximum egy maréknyi mennyiség fogyasztása ajánlott.

Lassú felszívódású szénhidrátok

A lassú felszívódású szénhidrátok az alacsony glikémiás indexűek, a diétázók jó barátai, hiszen hosszabb időre telítenek el, energiát adnak, rostban gazdagok, valamint nem okoznak komolyabb vércukorszint-ingadozást. Ezekkel az élelmiszerekkel elkerülheted a vércukorszint hirtelen, kiugró megemelkedését, ráadásul kiegyensúlyozott és hosszabb energiaszintet eredményeznek. Ha megfelelő mennyiségben fogyasztod, elkerülheted a zsírosodást.

Lassú felszívódású szénhidrát források:

  • Gyökérzöldségek – sárgarépa, édesburgonya, cékla, karalábé, zeller, fehérrépa. Érdemes köretként fogyasztanod rizs, burgonya vagy tészta helyett, de kiváló nassolni valókként is.
  • Álgabonák – amaránt, vadrizs, qunioa (erről korábbi cikkünkben már írtunk, amit ide kattintva érhetsz el).

Fontos tudnod: nem mindegy, hogy számodra mi számít egészséges és tápláló ételnek, mivel mindenkinek máshogyan reagál a szervezete a különböző élelmiszerekre. Tudni szeretnéd, hogy Te mitől leszel energikus, egészséges, és mi segíti a fogyást? Anyagcseretípus mérésünkön kiderítheted, ahol szakembereink egy mérés keretein belül személyedre szabott tanácsokkal és élelmiszerlistáddal látnak el. További információért kattints ide!

Az egészség közös ügyünk, segítsük egymást jobb és minőségibb életet élni!