Egy élelmiszermérnök táplálkozási tanácsai

Silye Gabriella élelmiszermérnök, aki gyakorlatban is vizsgálja az élelmiszerek hatásait.

Gabriella Metodic tanácsadói képesítéssel is rendelkező táplálkozási tanácsadó,  számos élsportolónak segített már a helyes táplálkozás kialakításában, amely nélkül az optimális teljesítmény elérése szinte lehetetlen.

Gondold csak végig, ha a helytelen táplálkozás képes betegségeket okozni, ha a nem megfelelő ételek fogyasztása nemkívánatos jelenségekkel – például elhízással – párosulhat, akkor vajon milyen hatással lehet táplálkozásunk a teljesítőképességünkre? Ez a kérdés nem csak élsportolók számára fontos. A te esetedben nem egy elvesztett verseny vagy mérkőzés, hanem a mindennapos fáradság vagy levertség a helytelen táplálkozás következménye, amely az idő előre haladtával egyre szélesebbre tárja a kaput a betegségek lehetősége előtt.

Gabriella segítette a komplett női vízilabda csapat 2008-as olimpiai felkészülését, de több férfi vízilabdás, és más sportágak élsportolóinak is adott – és ad ma is – táplálkozási tanácsokat.
Hidd el, neked sem árthat, ha megszívlelsz belőlük néhányat.

  1. Reggel éhgyomorra igyál meg 2 jó pohár vizet (akár 2×3 dl-t), a második pohár vízbe tehetsz 1 csipet Himalája sót (84 féle TERMÉSZETES ásványi anyagot tartalmaz).
  2. Étkezések előtt 15 -20 perccel igyál utoljára, étkezés közben ne igyál, étkezés után legalább 3/4 óráig ne igyál, hogy ne hígítsd az emésztőenzimeket. A hígítás hatására lassul az emésztés, csökken az anyagcsere és a tápanyagfelszívódás hatásfoka. (Ezért nem jó leves után közvetlenül másodikat enni! ) Viszont, ha eltelt étkezés után a 3/4 óra, akkor igyál a következő étkezésig többször 2-2 dl SZÉNSAVMENTES VIZET.
  3. Ha fehérje típus vagy, teljen el legalább 5 óra a 2 étkezés között!  Ha szénhidrát típus vagy, és fogyni szeretnél, akkor szintén csak 4,5 – 5 óránként egyél, hogy ne kerülj az inzulin csapdájába! (Így gyorsabb lesz a fogyás). Ha viszont szénhidrát típusként ideális a testsúlyod, és igényled a 4-5-szöri étkezést naponta, akkor arra figyelj, hogy min. 3 óra teljen el két étkezés között.
  4. Este ne egyél nyers zöldséget, gyümölcsöt, de ehetsz zöldséget párolt formában. Gyümölcsöt  a  legjobb reggel, illetve délelőtt fogyasztani.
  5. Optimális vízfogyasztás: testsúly-kilogrammonként 30 ml SZÉNSAVMENTES VÍZ.  Nyáron és aktív sportolás esetén természetesen többet kell inni!
  6. KÓKUSZZSÍRRAL főzz, mert oxidációs pontja 198°C, így hevítésekor nem keletkeznek káros szabadgyökök. (Teljesen tiszta termék, agyalapi típusok is jó vaj helyett).  Hidegen sajtolt növényi olajjal (pl. olívával)  ne  főzz,(csak nyersen használd),  mert  könnyen oxidálódik és rákkeltő  anyaggá  válik.
  7. Kerüld a finomított szénhidrátokat!
    Cukor helyett: xilit (nyírfacukor) ajánlott, vagy más természetes cukor, például kókuszvirág cukor, ami sokkal lassabban emeli a vércukorszintet, így nem terheli a hasnyálmirigyet, természetes, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag, alacsony kalóriájú. De van kalóriatartalma, ezért a mennyiségre figyelni kell.
    Ajánlott még a SZTÍVIA. Kalóriatartalma 0, a hasnyálmirigyet regenerálja, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag.
  8. Ha gabonából, lisztből készült ételt eszel, az 100%-ban teljes kiőrlésű legyen.Csak barna rizst, vagy vadrizst egyél! A fehér lisztből és fehér rizsből készült ételek vércukorszint ingadozást okoznak, ezzel szemben a teljes kiőrlésű gabonatermékek és a barna rizs nem.
  9. Kerüld a felvágottakat! Rengeteg adalékanyagot tartalmaznak.
  10. Kerüld a margarinokat, főleg, ha hidrogénezett zsírokat is tartalmaznak.  Hidrogénezés során olyan zsírok keletkeznek, melyek károsítják egészségünket.