Hizlal, savasít, megbetegít, és szinte minden nap eszed – mi az?

A cukor káros hatásait bemutatni aligha elég egy cikk, de megkíséreltük összegyűjteni a legfontosabbakat, illetve az okokat is megtudhatod.

A finomított cukor olyan, mintha dohányoznál

Nem túlzás, a túlzott cukorfogyasztás káros hatásai valóban hasonlatosak a dohányzáséihoz. A finomított cukor ugyanis:

A cukorban semmi jó nincs!

Gondoltad volna, hogy az 1970-es évek óta nagyjából 30%-kal nőtt a cukorfogyasztás? Pedig a cukorral valójában csak üres kalóriákat viszel be, hiszen rost- és vitamintartalma lényegében nulla. Ideig-óráig biztosítja ugyan a teltségérzetet, jóllakottságot, de ezt viszonylag gyorsan felváltja a farkaséhség, hiszen glikémiás indexe nagyon magas, valódi, hasznos tápanyagtartalommal pedig nem rendelkezik. Tehát a szervezet lényegében minőségileg éhezik.

Emellett, kutatások által is bizonyított tény, hogy függőséget okoz, de nem kizárólag a cukor, hanem minden finomított szénhidrát, hiszen serkenti az egyik „felpörgető hormon”, a dopamin termelését. Amikor valaki le szeretne szokni róla, olyan problémákkal is szembe kell néznie, mint a rejtett cukortartalom. Hiába „engednéd el” tudatosan, a függőség sokszor azért nem akar elmúlni, mert olyan élelmiszereket fogyasztasz, amelyek hozzáadva tartalmazzák. Mindig ellenőrizd az élelmiszer-címkét, mielőtt valamit megveszel, ha pedig ételt rendelsz, győződj meg róla, hogy a választott vendéglátó nem használ cukrot a főzés során!

Mi történik, ha elhagyod a cukrot?

Mennyi az annyi? Durva cukortartalmak

Kockacukorral, mint mértékegységgel számolva, ennyi cukor van az alábbi népszerű élelmiszerekben:

Egy kockacukor 3-4 gramm cukrot jelent.

Facebook-oldalunkon több olyan posztot is megosztottunk, amely az egyes, népszerű élelmiszerek cukortartalmával foglalkozik, grammra pontosan. Ha kíváncsi vagy ezekre, és még több hasznos információra a fogyással és az egészséggel kapcsolatban, kövess minket!