A legjobb gluténmentes, diétás köretek 4. rész – a mindenkit megosztó


A hajdináról úgy gondolkodnak az emberek, mint az olajbogyóról: vagy nagyon utálják, vagy odavannak érte. Tény és való, ez a keserűfű-félék családjába tartozó, de gabonaként felhasznált növény egy igen érdekes, kesernyés ízű élelmiszer. A kulcs a megkedveléséhez azonban az elkészítésben rejlik, ehhez is adunk tanácsokat cikkünkben.

Mit kell tudni a hajdináról?

Ázsia középső részén őshonos, ahogy már fentebb is írtuk, egy álgabona: hiszen botanikailag nem gabonaféle, de lisztes magját a búzához hasonlóan használják fel.

Vitamin- és rosttartalma is igen magas, keményítőben, vagyis szénhidrátban is gazdag – a növény 60%-át ez alkotja. Zsírban viszont szegényebb, mint például az amaránt. Pontos tápérték adatai a következők:

  • 341 kcal,
  • 71,3 gramm szénhidrát
  • 9,8 gramm fehérje
  • 1,7 gramm zsír
  • 10 gramm rost

Ásványi anyagok közül a következőkben bővelkedik: kalcium, magnézium, cink, réz, vas. Emellett gazdag B1-, B2-, C- és E-vitaminokban, és igen jó rákmegelőző ételként tartják számon, mivel B17-vitamintartalommal is rendelkezik. A benne található flavonoidok pedig antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatással is bírnak. Glutént a hajdina sem tartalmaz.

Ha minden nap a számodra kedvező, emésztőrendszeredet támogató, megfelelő tápanyagtartalmú ebédre vágysz, méghozzá glutén- és tejmentes alapanyagokból, illetve cukor és adalékok nélkül, a Metodic Food pont Neked való lesz! Többek közt hajdinát is gyakran használunk az ételeinkhez.

Kiknek ajánlott különösen a hajdina?
  • Rostanyag tartalma elsődlegesen a megfelelő emésztés miatt fontos, így azok, akik például székrekedéssel, lassú anyagcserével küzdenek.
  • Magas vérnyomással rendelkezőknek,
  • magas koleszterinszinttel küzdőknek,
  • cukorbetegeknek,
  • gluténérzékenyeknek,
  • és mindenkinek, aki egészséges életmódot folytat, és változatosan szeretne étkezni.
Mit készíthetsz hajdinából?

Leginkább köretként népszerű, kesernyés íze pedig megfelelő fűzerezéssel a főzéskor igen jól elnyomható. Zöldfűszerek illenek hozzá igazán: petrezselyem, bazsalikom, oregánó, majoránna, és mindenféle leveszöldség. De ezt teljesen az ízlésedre bízzuk. Tipp: ne zacskós, előgőzölt változatot vegyél, mert az útközben nem fűszerezhető, és így elég erőteljesen hajdina ízű marad a köreted.
Emellett használható levesbetétként, hústöltelékként is.
Lehet belőle sós és édes kását készíteni, illetve önálló levest is. Lisztjéből, magjából készíthetsz süteményt vagy palacsintát is akár, használd kiegészítőlisztként vagy önállóan is, ha kedveled az ízét és/vagy megfelelően tudod fűszerezni.

Hogyan főzd meg a hajdinát?

Miután szűrőben átmostad, 2,5-szeres vízben sóval és a tetszőleges fűszerekkel főzd meg nagyjából 10 perc alatt. Ha pikánsabb, olajos magos ízre vágysz, érdemes száraz serpenyőn átpirítani a főzés előtt. A főzést követően tovább fűszerezheted ízlés szerint!

Értékelje ezt a tartalmat